Հանդիպումներ Շվեդիայի արտաքին ոլորտի նախարարների հետ
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Փիթեր Էրիքսոնի հետ:
Կողմերն ընդգծել են, որ 2018 թ. ապրիլի հեղափոխությունից հետո հայ-շվեդական հարաբերություններում շեշտակի դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել: ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Շվեդիան առաջին երկրներից էր, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո կանգնեց Հայաստանի կողքին՝ հատկապես ընդգծելով շվեդական կողմի oժանդակությունը 2018 թ. դեկտեմբեր 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին աջակցության եւ Ազգային ժողովի կարիքների զարգացման ծրագրերին: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Շվեդիայի որոշումը վերանայելու իր նախկին քաղաքականությունը եւ Հայաստանի հետ երկկողմ ծրագրերի ձեւաչափին անցումը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում օժանդակությունը դարձնել ավելի ծավալուն եւ թիրախային:
Նախարար Էրիքսոնն ընդգծել է հայ-շվեդական տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ անդրադարձ է կատարել շրջակա միջավայրի եւ աղբի վերամշակման ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին: Նա ողջունել է նաեւ Հայաստանի դատական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու իշխանությունների հանձնառությունը:
Հունիսի 12-ին ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգո Ուոլսթրոմի հետ:
Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու հնարավոր բոլոր ուղղություններով, որոնք առկա են հայ-շվեդական օրակարգում, հատկապես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, գենդերային հավասարության ոլորտներում:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող դատական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիան արմատախիլ անելու իշխանությունների պատրաստակամությանը, ինչպես նաեւ տնտեսության մեջ գործարարության համար հավասար պայմաններ ստեղծելու հրամայականին, ինչն անհրաժեշտ է օտարերկրյա ներդրումների ծավալը մեծացնելու համար:
Նախարար Ուոլսթրոմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում:
Նույն օրը Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի ԵՄ գործերի նախարար Հանս Դալգրենի հետ:
Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի շրջանակ՝ հատուկ շեշտելով Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքում Շվեդիայի կողմից անհրաժեշտ օգնության ցուցաբերումը: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ հայկական կողմը Եվրոպական միությանն է ներկայացրել համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզը, որի հաստատումը նախատեսվում է ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի առաջիկա նիստի ընթացքում:
Նախարար Դալգրենը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունները, քննարկել է դատական համակարգում տեղի ունեցող բարեփոխումների ընթացքը: Արարատ Միրզոյանը, ներկայացնելով բարեփոխումների օրակարգը եւ մոտակա անելիքները, ընդգծել է այդ ճանապարհը բոլոր միջազգային, այդ թվում եվրոպական գործընկերների հետ անցնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Նա նաեւ ընդգծել է ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի կարեւորությունը, ինչը թույլ կտա աննախադեպ կերպով ընդլայնելու մեր ժողովուրդների միջեւ շփումները մշակութային, գիտական, կրթական եւ հումանիտար ոլորտներում:

Встречи в Швеции с министрами внешней сферы
11 июня делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном встретилась с   министром  международного сотрудничества по развитию Швеции Петером Эриксоном.
Стороны подчеркнули, что после апрельской революции 2018 г. в армяно-шведских отношениях произошли ощутимые положительные перемены. Председатель НС А.Мирзоян отметил, что Швеция была одной из первых стран, вставших рядом с Арменией после Бархатной революции, особо подчеркнув помощь шведской стороны на внеочередных парламентских выборах 9 декабря 2018 г. и содействие программам развития возможностей НС. Спикер парламента высоко оценил решение Швеции пересмотреть свою прежнюю политику и переход к формату двусторонних программ с Арменией, что позволит сделать поддержку более широкой и целевой.
Министр Эриксон подчеркнул необходимость углубления армяно-шведских экономических связей, а также обратился к возможностям расширения взаимодействия в сфере окружающей среды и переработки мусора. Он приветствовал обязательство властей в проведении реформ в судебной системе Армении.
12 июня делегация НС встретилась с министром иностранных дел Швеции Марго Уолстром.
Министр выразила готовность оказать содействие во всех возможных векторах армяно-шведской повестки, особенно в сферах демократии, защиты прав человека, гендерного равенства.
Затронуты проводимые в Армении реформы судебной сферы, готовность властей искоренить коррупцию, а также создание в экономике равных условий для предпринимательства, что необходимо для роста объемов иностранных инвестиций.
По просьбе г-жи Уолстром А.Мирзоян представил подходы РА к переговорам по урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
В тот же день возглавляемая А.Мирзояном делегация встретилась с   министром по делам ЕС Хансом Далгреном.
Стороны обсудили круг вопросов сотрудничества РА – ЕС, особо отметив оказание Швецией необходимой помощи в ходе применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Спикер НС сообщил, что для реализации соглашения армянская сторона представила ЕС дорожную карту, утверждение которой намечается в ходе предстоящего заседания Совета партнерства РА – ЕС.
Министр Далгрен высоко оценил демократические перемены в РА, обсудил ход проводимых реформ в судебной системе. А.Мирзоян, представляя повестку реформ и ближайшие планы, подчеркнул готовность армянской стороны пройти этот путь со всеми международными, в том числе европейскими, партнерами.
Спикер НС также отметил важность начала переговоров по либерализации   въездных виз в ЕС, что позволит беспрецедентно расширить контакты между нашими народами в культурной, научной, образовательной и гуманитарной сферах.