Հանդիպումներ Շվեդիայի արտաքին ոլորտի նախարարների հետ
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության նախարար Փիթեր Էրիքսոնի հետ:
Կողմերն ընդգծել են, որ 2018 թ. ապրիլի հեղափոխությունից հետո հայ-շվեդական հարաբերություններում շեշտակի դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել: ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Շվեդիան առաջին երկրներից էր, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո կանգնեց Հայաստանի կողքին՝ հատկապես ընդգծելով շվեդական կողմի oժանդակությունը 2018 թ. դեկտեմբեր 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին աջակցության եւ Ազգային ժողովի կարիքների զարգացման ծրագրերին: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Շվեդիայի որոշումը վերանայելու իր նախկին քաղաքականությունը եւ Հայաստանի հետ երկկողմ ծրագրերի ձեւաչափին անցումը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում օժանդակությունը դարձնել ավելի ծավալուն եւ թիրախային:
Նախարար Էրիքսոնն ընդգծել է հայ-շվեդական տնտեսական կապերի խորացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ անդրադարձ է կատարել շրջակա միջավայրի եւ աղբի վերամշակման ոլորտում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին: Նա ողջունել է նաեւ Հայաստանի դատական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու իշխանությունների հանձնառությունը:
Հունիսի 12-ին ԱԺ պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգո Ուոլսթրոմի հետ:
Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերելու հնարավոր բոլոր ուղղություններով, որոնք առկա են հայ-շվեդական օրակարգում, հատկապես ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, գենդերային հավասարության ոլորտներում:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող դատական ոլորտի բարեփոխումներին, կոռուպցիան արմատախիլ անելու իշխանությունների պատրաստակամությանը, ինչպես նաեւ տնտեսության մեջ գործարարության համար հավասար պայմաններ ստեղծելու հրամայականին, ինչն անհրաժեշտ է օտարերկրյա ներդրումների ծավալը մեծացնելու համար:
Նախարար Ուոլսթրոմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում:
Նույն օրը Արարատ Միրզոյանի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպել է Շվեդիայի ԵՄ գործերի նախարար Հանս Դալգրենի հետ:
Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի շրջանակ՝ հատուկ շեշտելով Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքում Շվեդիայի կողմից անհրաժեշտ օգնության ցուցաբերումը: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ հայկական կողմը Եվրոպական միությանն է ներկայացրել համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզը, որի հաստատումը նախատեսվում է ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի առաջիկա նիստի ընթացքում:
Նախարար Դալգրենը բարձր է գնահատել ՀՀ-ում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունները, քննարկել է դատական համակարգում տեղի ունեցող բարեփոխումների ընթացքը: Արարատ Միրզոյանը, ներկայացնելով բարեփոխումների օրակարգը եւ մոտակա անելիքները, ընդգծել է այդ ճանապարհը բոլոր միջազգային, այդ թվում եվրոպական գործընկերների հետ անցնելու հայկական կողմի պատրաստակամությունը:
Նա նաեւ ընդգծել է ԵՄ հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի կարեւորությունը, ինչը թույլ կտա աննախադեպ կերպով ընդլայնելու մեր ժողովուրդների միջեւ շփումները մշակութային, գիտական, կրթական եւ հումանիտար ոլորտներում:

Meetings with Ministers of Foreign Sphere of Sweden
On June 11, the delegation headed by the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan met with the Minister for International Development Cooperation of Sweden Peter Eriksson.
The sides underlined that after the revolution of April 2018 abrupt positive changes in the Armenian-Swedish relations took place. The NA President Ararat Mirzoyan underlined that Sweden was one of the first countries that after the velvet revolution stood next to Armenia, especially underscoring the assistance of the Swedish side to the support of the snap parliamentary elections held on 9 December 2018 and the development programmes of the National Assembly needs. The NA Speaker has highly assessed the decision of Sweden to reconsidering its former policy and the transition of the bilateral programmes with Armenia to the format, which gives an opportunity to make the assistance more voluminous and targeted.
Minister Eriksson stressed the need of deepening the Armenian-Swedish economic ties, as well as touched upon the expansion opportunities of cooperation in the sphere of environment and waste disposal. He also welcomed the commitment of the authorities to implement reforms in the judicial system of Armenia.
On June 12, the NA delegation met with the Minister for Foreign Affairs of Sweden Margot Wallström.
The Minister has expressed readiness to support in all possible directions, which exist on the Armenian-Swedish agenda, especially in the spheres of democracy, human rights and gender equality.
They have referred to the reforms of the judicial sphere, the readiness of the authorities to eradicate the corruption, and the imperative of creating equal conditions for business in the economy, which is necessary for increasing the volume of foreign investments.
By Minister Wallström’s request Ararat Mirzoyan presented the RA approaches in the negotiations of the Nagorno Karabakh conflict settlement.
On the same day the delegation headed by Ararat Mirzoyan met with the Minister for EU Affairs Hans Dahlgren.
The parties discussed a format of issues concerning the RA-EU cooperation, especially emphasizing the necessary assistance shown by Sweden in the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. Ararat Mirzoyan has informed that the Armenian side has presented to the European Union the Road Map of the Agreement application, and the approval is designed during the coming sitting of the RA-EU Partnership Council.
Minister Dahlgren highly assessed the democratic changes held in the RA and discussed the procedure of the reforms going on in the judicial system. Presenting the agenda of the reforms and the works to be done in the near future, Ararat Mirzoyan underlined that path of readiness of the Armenian side to pass with all international, including the European colleagues.
He also stressed the importance of the urgent launch of negotiations of the entry visa liberalisation with the EU, which would allow unprecedentedly expanding the contacts between our peoples in the cultural, scientific, educational and humanitarian spheres.